Warzywa i owoce na balkonie – od czego zacząć?

Początki – to jest jeden z tych tematów, na które można by napisać książkę a wciąż będzie mało 🙂 W głowach osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem powstają pytania, które tym bardziej zaawansowanym wydają się błahe. A przecież wszystko jest trudne, aż nie stanie się łatwe – a to przychodzi z doświadczeniem. I wiedzą. Jeśli tutaj jesteś i czytasz te słowa to już jesteś o krok do przodu! Bo najprawdopodobniej to co napiszę poniżej pomoże Ci uniknąć wielu błędów 🙂

1. Stwórz listę

To jest naprawdę najważniejsze pytanie na które musisz samodzielnie znaleźć odpowiedź – „co chcę mieć na tym balkonie?”. Jakiś czas temu opublikowałam artykuł z trzema najważniejszymi pytaniami na początek. Jedno z nich to było właśnie „co?”. I wiesz, większość osób odpowiada na to „wszystko!” A przecież to nie jest prawda 😉 Nikt z nas nie chce mieć na balkonie wszystkich roślin jadalnych jakie się tylko da uprawiać. A wchodzą w to wszystkie zioła, zieleniny, warzywa korzeniowe, kapustne, pomidory, papryki słodkie i ostre, poziomki, truskawki, krzewy owocowe, drzewa owocowe … ta lista nie ma końca! Nie mówiąc już o tym, że większość tych roślin można dostać w dziesiątkach (jak nie setkach) odmian. Nie da się mieć wszystkiego i wszyscy to wiemy 😉 A jednocześnie tak trudno jest nam zrobić listę.


Dlatego Ciebie tak bardzo zachęcam do potraktowania tego kroku poważnie. Co lubisz jeść? Jakich ziół używasz? Czy lubisz pikantne potrawy? Ogrodnictwo ma sprawiać radość, dawać satysfakcję. Chcesz uprawiać rośliny jadalne żeby je ZJEŚĆ! Dlatego tak ważnym jest aby zasadzić to co się naprawdę lubi – przynajmniej na start.

2. Mam listę – i co dalej?

Przyjmę tu optymistyczne założenie, że na Twojej liście jest maksymalnie 10 różnych roślin na start 😉 Jeśli jest ich więcej – zastanów się czy na pewno chcesz już w pierwszym roku upraw wziąć tyle nowości na głowę 😉 Bo teraz zachęcam Cię do poszukiwania podstawowych informacji uprawy na temat każdej z tych roślin. Dowiedz się:

  • jakich warunków potrzebuje? Słońca? A może bardziej zacienionego stanowiska?
  • do jak dużego pojemnika należy ją posadzić? Ile litrów? Jaka głębokość?
  • czy jest wrażliwa na przymrozki?
  • czy jest to roślina jednoroczna czy wieloletnia?

Spisz to! Będzie Ci później łatwiej wszystko zaplanować na balkonie 🙂 Jeśli chcesz daną roślinę wysiewać z nasion – spisz sobie też zalecane dla niej terminy siewu.


Twoja przykładowa lista może wyglądać tak:

Przykładowa lista roślin na balkon

Powyższa lista pomoże Ci też podjąć decyzję czy poszczególne rośliny chcesz wysiewać z nasion czy jednak zdecydujesz się na kupno sadzonek. Ja początkującym z reguły polecam tę drugą opcję 😉 Głównie dlatego, że etap siania nasion może oprócz ogromnej satysfakcji przynieść też mnóstwo frustracji.

3. Czas na zakupy!

Mając listę z poprzedniego punktu wiesz już czego potrzebujesz. Wiesz co potrzebuje jak dużej donicy. Wiesz, w którym miejscu balkonu co ustawić żeby miało więcej słońca lub mniej. Na początek wystarczy, że wszystkie pojemniki wypełnisz warstwą keramzytu na spodzie (2-5 cm będzie ok, w zależności od głębokości pojemnika), oraz użyjesz uniwersalnego podłoża.

Jeśli decydujesz się siać to zajrzyj do tego artykułu, znajdziesz tam najważniejsze informacje na temat produkcji własnej rozsady. Choć tutaj znów – warto poczytać o indywidualnych wymaganiach poszczególnych roślin bo będą się między sobą różnić!

Natomiast jeśli wybierasz opcję z sadzonkami to możliwości jest wiele. Możesz przejść się na lokalny targ owocowo-warzywny, tam na pewno znajdziesz kilku sprzedawców sadzonek. Możesz też zajrzeć do lokalnego sklepu ogrodniczego. Możesz też kupić gotowe rozsady owoców i warzyw przez Internet – jest coraz więcej miejsc, które oferują sprzedaż wysyłkową. Sama wiele razy zamawiałam rośliny przez Internet i naprawdę nie ma się czego obawiać!

Tak pakuje sadzonki Fabryka Rozsady (z kodem „slonecznybalkon” otrzymasz rabat 10% na całe zakupy!)

4. Posadź!

Spójrz jeszcze raz na swoją listę – rośliny które nie są wrażliwe na mróz możesz wysadzać już w połowie marca. Te które nie lubią przymrozków – w połowie maja. Po tym pozostanie Ci tylko dbanie o rośliny i korzystanie z plonów!

Jeśli szukasz wysokiej jakości sadzonek to na pewno zainteresuje Cię oferta nowej polskiej firmy „Fabryka Rozsady”. Tworzą ją osoby z niesamowitą pasją i poczuciem misji, aby jak najbardziej ułatwić ludziom start z ogrodniczą przygodą ❤️ Sprzedaż sadzonek łączą z platformą edukacyjną dla ogrodników. Mocno im kibicuję 🙂

A z kodem „slonecznybalkon” otrzymasz rabat 10% na swoje zakupy!

Dodaj komentarz