Iglaki na balkon

Iglaki pięknie wyglądają przez większą część roku. Nasze otoczenie może zdobić zielona kompozycja, obojętnie czy mamy do dyspozycji ogród czy kawałek balkonu.

Iglaki pięknie wyglądają przez większą część roku. Nasze otoczenie może zdobić zielona kompozycja, obojętnie czy mamy do dyspozycji ogród czy kawałek balkonu.

Iglaki na balkon

Wiecznie zielone krzewy cudnie prezentują się solo w doniczkach, ale również można z nich wyczarować oryginalne zestawy. Wybierając iglaki do naszej kompozycji zwróćmy uwagę, aby były to odmiany karłowate, a przynajmniej takie, które z natury nie rosną duże. Takie najlepiej sprawdzą się w uprawie w pojemnikach. Mogą to być między innymi odmiany:

  • kosodrzewiny
  • cisu
  • świerku
  • jodły
  • sosny
  • jałowca
  • tuji

Warto połączyć ze sobą odmiany płożące z wysokimi. Uzyskamy w ten sposób różnorodność odcieni zieleni oraz kształtów krzewów.

Akcenty do zielonych kompozycji

Do takiego zielonego zestawu możemy dodać kolorowe akcenty. Mogą to być np. bardzo popularne wrzośce. Dosadzać też można jednoroczne kwiaty sezonowe, które dodatkowo upiększą naszą kompozycję. Świetnie w takich kompozycjach sprawdzają się również mrozoodporne bluszcze i sukulenty.

evergreen-accent

Stanowisko dla iglaków

Gatunki roślin na balkon zawsze trzeba dobrać pod kątem nasłonecznienia. Odmiany ciemnozielone iglaków potrzebują przeważnie mniej światła niż te o jasnozielonych lub żółtych liściach. Tam gdzie jest dużo słońca dobrze sprawdzą się np. sosny, jodły, jałowce, modrzewie, cyprysiki i żywotniki, a na stanowiskach zacienionych możemy posadzić np. cisy, choiny kanadyjskie i niektóre odmiany świerków.

Wybór donicy

Jeśli nasza kompozycja ma stać na balkonie cały rok to donica musi być mrozoodporna, albo trzeba ją okrywać na mroźne zimowe noce. Możemy też sami ocieplić donicę wkładając do środka styropian i oddzielając go od ziemi grubym workiem lub agrowłókniną. Warto zwrócić uwagę, aby donica była stabilna i wystarczająco duża w stosunku do roślin, jakie chcemy w niej posadzić. Świetnie sprawdzają się donice drewniane lub ceramiczne. Aby uniknąć zawilgocenia dolnej części większej donicy można ustawić ją na małych nóżkach.

iglaki-donice

Podłoże i ściółka

W sklepach dostępne są specjalne podłoża przeznaczone do iglaków i w takie warto się zaopatrzyć. Poleca się też wyłożyć ziemię ściółką, np. z kory, aby uniknąć nadmiernego odparowywania wilgoci. Pamiętajcie, żeby najlepiej donicę od razu ustawić w docelowym miejscu gdyż w momencie wypełnienia ziemią oraz roślinami może być problem z jej przeniesieniem, ze względu na jej wagę! 🙂 Roślinom również trzeba zapewnić odpływ nadmiaru wody poprzez otwory w dnie doniczki lub wyłożyć dno grubą warstwą drenażu.

Podlewanie i nawożenie iglaków

Iglaki podlewamy oszczędnie i regularnie nawozimy. W pojemnikach nie mają skąd pobierać składników mineralnych potrzebnych im do wzrostu, więc musimy im je dostarczać sami od wiosny do jesieni. Zimą również podlewamy iglaki, szczególnie w słoneczne i cieplejsze dni.

W ofercie firmy Florovit znajdziecie kilka nawozów przeznaczonych do iglaków. Do upraw doniczkowych polecam Florovit w płynie do roślin iglastych. Dużo łatwiej można odmierzyć dokładną dawkę nawozu płynnego niż takiego w granulkach.

Florovit do iglaków

Przykładowe zimozielone kompozycje

I na koniec zebrałam dla Was kilka przykładowych kompozycji z iglakami w roli głównej 🙂

iglaki-w-donicy

iglaki-przy-oknie

iglaki-na-parapecie

iglaki-na-balkonie

iglaki-kompozycja-w-donicy

iglaki-bratki

 

A Wy lubicie iglaki? 🙂

 

Źródła zdjęć i więcej inspiracji.

18 comments

Dzien dobry co wcgodzi w sklad ostatniej kompozycji? Jak duza doniczka jest wymagana do takiej kompozycji?

Basiu,
bardzo podobają mi się kompozycje iglaków z kwiatami i innymi roślinami ozdobnymi. Jakiej ziemi powinnam użyć do doniczki ? Tej do iglaków, czy uniwersalnej ? No i czy takie roślinki będą chciały rosnąć razem w jednej doniczce ?

Pozdrawiam,
imienniczka Basia 🙂

Ja bym wybrała podłoże do głównego elementu kompozycji – czyli iglaka 🙂 A czy będą chciały – trzeba próbować!

Basiu poradź mam kilkuletnie tuje na balkonie w tym roku zaczeły brązowieć a obecnie pojawiły się na nich taki dziwne przyrośnięte kulki (wygląda jak ślimak ale to nie to) jest tego co raz więcej a do tego dochodzi dziwny klej który się na nich pojawia co to może być i czym ratować tuje bo z 6 zostały już 4 🙁

Na pewno spróbowałabym im wymienić ziemię – być może jakiś szkodnik się tam zalęgł. A te kulki to mogą być tarczniki – często sobie iglaki upodobają… Niestety ciężko jest mi powiedzieć coś więcej gdyż ja sama do iglaków miałam jedno podejście, a potem przerzuciłam się na same jadalne rośliny…

Jaka to kompozycja iglaka z czymś mniejszym o czerwono-zielonych liściach? proszę o nazwę obu roślin 🙂 Pozdrawiam 🙂

To jest jakaś odmiana cisu posadzona razem z coleusem 🙂

Cześć Basiu 🙂
mam pytanie dotyczące drenażu – czy potłuczone kafelki zastąpią inne formy drenażu? Mam ich sporo na zbyciu i tak samo sporo donic do wypełnienia, zastanawia mnie jednak kwestia przepuszczalności i wydzielania „czegokolwiek” do gleby właśnie przez kafelki. Będę wdzięczna z odpowiedź, pozdrawiam!

Kafelki zdecydowanie dadzą radę 🙂 Szkoda je wyrzucać, jak mogą się przydać 🙂

Czy mogę posadzić kilka mniejszych tuj w takiej donicy jak ta przedostatnia na zdjęciu, nawet większej, ale bez dziur?

Dziury odpływowe nie są koniecznością, jedynie pomagają znacznie w pielęgnacji. Jeśli miałoby ich zabraknąć to konieczna jest gruba warstwa drenażu. Na tak dużą donicę dałabym kilkanaście centymetrów na dnie. Problem może się pojawić przy większych opadach, kiedy to może nam kompozycję po prostu zalać…

[…] chciałam sobie sama stworzyć mój zielony ogród i tak w ostatnim czasie wpis Basi ze Słonecznego Balkonu bardzo mnie zmotywował. Postanowiłam, że nie ma na co czekać, tym bardziej, że październik […]

Zainspirowałaś mnie właśnie!
Wiem co zrobię przed swoim domem – dużą donicę z iglakami.
Właśnie kupiliśmy iglaki w inne miejsce, ale kilka przed domem postawię z ciekawą kompozycją.
Jak zrobię to również chyba się pochwalę.
Dzięki za inspirację.

Super, bardzo się cieszę! 🙂 koniecznie się pochwal swoją kompozycją 🙂

[…] pięknym, jesiennym kwiatem jest wrzos. Wspominałam już o nim pisząc ostatnio o iglakach. O tej porze roku bez problemu można kupić jego sadzonki w sklepach. Prezentuje się cudnie sam, […]

Mam zamiar zakupić tujkę, ale jak myślisz, czy teraz (wrzesień) jest sens? Czy po przesadzeniu do donicy zdąży się „przyjąć” do zimy? Jak na razie na balkonie mym gości (oprócz ziół i kwiatów oczywiście) trzmielina szczepiona na pniu oraz wierzba hakuro nishiki 🙂
Pozdrawiam

No to Twój balkon musi wyglądać pięknie z takimi kompozycjami 🙂 Ja bym kupiła tujkę i zasadziła – nie są drogie, więc nawet w razie nie przyjęcia jej się nie ma wielkiej straty. A wiem, że ja bym nie wytrzymała żeby czekać do wiosny z takim pomysłem 🙂

oczywiście ,że tak , mam jednego na balkonie 🙂

Dodaj komentarz