Pelargonie i surfinie – królowe balkonów

Pelargonie i surfinie zdecydowanie najczęściej pojawiają się na polskich balkonach. Trudno się temu dziwić bo są to naprawdę piękne i dość proste w uprawie kwiaty.

Pelargonie i surfinie zdecydowanie najczęściej pojawiają się na polskich balkonach. Trudno się temu dziwić bo są to naprawdę piękne i dość proste w uprawie kwiaty.

pelargonie-surfinie

Surfinie – to grupa odmian petunii ogrodowej, głównie o zwisających pędach. W Polsce uprawiane są jako jednoroczne. Tworzą piękne, zwisające kompozycje.

surfinie

Pelargonie – wśród nich znajdziemy zarówno niższe odmiany, tworzące zwarte kępy oraz takie o wzniesionych pędach. Są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych jakie możemy uprawiać na balkonie. W przeciwieństwie do surfinii z reguły uprawia się je jako rośliny wieloletnie zimując je w piwnicach lub na klatkach schodowych.

SONY DSC

Zarówno surfinie jak i pelargonie dość proste w uprawie – wymagają jedynie dużo słońca, podlewania i nawożenia. Obie nadają się na stanowiska słoneczne, ale surfinie niekoniecznie wytrzymają silny wiatr, który może połamać ich delikatne pędy.

Surfinie wymagają również więcej wody od pelargonii – w upalne dni należy je podlewać nawet 2 razy dziennie.

Jedne i drugie natomiast, aby cieszyły nasze oczy pięknymi kwiatami, wymagają regularnego zasilania nawozami mineralnymi (co 7-10 dni lub wg instrukcji na opakowaniu nawozu). Najlepiej wybrać nawozy specjalnie dla nich przeznaczone – np. Florovit Pro-Natura do pelargonii. Możemy wybrać nawóz przeznaczony do pelargonii, surfinii lub ogólnie roślin kwitnących – wszystkie mają bardzo zbliżone składy i każdy z nich odpowiednio zasili nasze rośliny.

SONY DSC

Stosowanie odpowiedniego nawozu nie tylko poprawi kwitnienie. Wpłynie pozytywnie również na ogólną kondycję i wygląd rośliny. Pelargonia czy surfinia, której nie brakuje składników mineralnych ma ładnie wybarwione liście, zdrowe i mocne łodygi oraz jest odporniejsza na choroby i ataki szkodników. Natomiast jeśli będzie jej czegoś brakować – to będzie wolniej rosnąć, szybciej przekwitać, mogą się pojawić przebarwienia na liściach oraz będzie bardziej podatna na różne choroby.

Jeśli będziemy dobrze dbać o nasze pelargonie i surfinie – będą zdobić nasze balkony aż do pierwszych przymrozków.

SONY DSC

Jakie kwiaty ozdobne Wy wybieracie na Wasze balkony? U mnie pelargonie są w zasadzie od zawsze a na przyszły sezon mam w planie wysiać surfinie 🙂

 

Źródła zdjęć: Pinterest.com

Więcej informacji o nawozach do kwiatów balkonowych znajdziecie tutaj: nawozy dla kwiatów balkonowych.

14 comments

Witaj, mam taki problem z pelargonią. Niedawno pojawiły sie na niej małe plamki (wygląda to tak, jakby coś „wygryzło” liść, ale nie na wylot, a od spodu sa one brązowe. Co to może być? I co z tym zrobić? Będę wdzięczna za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

Mała poprawka – od spodu plamki sa jakby żółte, natomiast wyglądają jak brązowe patrząc pod słońce.

Wydaje mi się że to może być przez kaloryfer, który ogrzewał doniczkę – czy to może być przyczyna?

Może być od kaloryfera, może też być oznaka choroby grzybowej. Jeśli to drugie to polecam opryski z czosnku i cebuli.

Ja u siebie mam jasne pelargonie – białe i łososiowe. Uwielbiam je, bo pięknie zdobią mój balkon. Ten Florowit faktycznie działa i trzyma je przy życiu;)Poza tym do podlewania stosuje podlewaczki Blumat i też pomagają mi utrzymać roślinki w dobrze nawodnione. Niezbędne jeśli jest się cały dzień poza domkiem;)

czy pelargonia pasiasta zaprzyjaźni się w nednej donicy z komarzycą?

Moim zdaniem dadzą radę 🙂

Ten środek jest genialny i naprawde polecam, jesli chcecie zeby Wasze roślinki rosły zdrowe. Ja w sumie tylko stosuje Florovit.

Jestem fanką surfinii, co sezon zdobią mój balkon oraz wejście do domu. Kupuję różowe albo białe – wyglądają bardziej elegancko i rzeczywiście jak je podlewam Florovitem to wytrzymują do pierwszych przymrozków

Ja mam na balkonie same czerwone pelargonie. Jeszcze tak pięknie nie kwitły jak w tym roku, ale myślę, że zawdzięczam to nawozom florovit pro natura dla pelargonii. W zeszłym roku miałam petunie i nie prztrwały niestety, może gdyby je odpowiednio nawoziła to też piękne by były. Na drugi rok spróbuję jeszcze raz te wielokwiatowe.

u mnie surfinie i petunie. Uwielbiam je ze względu na kolory i piękne, obfite kwitnienie 🙂

Basiu, a co byś poradziła do hodowania na balkonie angielskim? Dużo tu wieje i pogoda nie rozpieszcza. Czy jest jakaś roślina ozdobna, która by wytrzymała takie warunki dłużej, niz 2 tygodnie w roku, kiedy tu świeci słońce i jest ciepło?:) z góry dzięki za pomoc!

Ta kompozycja z pierwszego zdjęcia jest bardzo interesująca, świetny pomysł, nie wpadłbym na to 🙂
Pozdrawiam

w tym roku mam bratki , goździki , zasiałam lobelie już zaczyna kwitnąć , maciejka też i smagliczka :))
surfinie miałam pare lat temu :))
a peralgonie bedę miała w przyszłym roku w tym juz miejsca brak 😉
a peralgonie są długo letnie ?

W tym roku też posadziłam petunie, ale nie surfinie, tylko wielkokwiatową petunię grandiflora. Przetrwała już trzy burze i jedno gradobicie – najbardziej żywotna roślina, idealna do ozdoby wietrznego balkonu 🙂

Dodaj komentarz