Uprawa współrzędna warzyw i ziół

Różne warzywa i zioła wpływają na siebie w różny sposób - jedne wspomagają wzrost drugich, a inne konkurują ze sobą o składniki pokarmowe. Warto wiedzieć co z czym najlepiej rośnie. Dzisiaj mam dla Was tabelkę przedstawiającą najlepszych i najgorszych towarzyszy poszczególnych gatunków.

Różne warzywa i zioła wpływają na siebie w różny sposób – jedne wspomagają wzrost drugich, a inne konkurują ze sobą o składniki pokarmowe. Warto wiedzieć co z czym najlepiej rośnie. Dzisiaj mam dla Was tabelkę przedstawiającą najlepszych i najgorszych towarzyszy poszczególnych gatunków.

Uprawa współrzędna (z ang. companion planting) często jest stosowana przy zakładaniu warzywników w ogrodach lub na działkach. Doskonale również sprawdza się w uprawie pojemnikowej. W tym przypadku pamiętajmy o odpowiedniej wielkości donicach 🙂 Inną ważną rzeczą jest identyfikacja plonu, na którym nam najbardziej zależy. Np. marchew zwiększa plony pomidorów, ale sama przy tym słabiej rośnie – więc jeśli zależy nam na marchewkach to posadźmy je raczej w towarzystwie sałaty.

Zastosowanie uprawy współrzędnej w uprawie warzyw na balkonie pomoże nam zaoszczędzić miejsce oraz zapewnić sobie lepsze warunki do rozwoju roślin. Dodatkowo niektóre rośliny (np. aksamitka czy ogórecznik) odstraszają szkodniki i przyciągają owady zapylające – warto je posadzić np. przy pomidorach. Ale o takich naturalnych odstraszaczach napiszę Wam innym razem 😉

Jeśli planujecie balkonowy warzywniak to poniższe zestawienie powinno Wam się przydać 🙂

Uprawa współrzędna warzyw i ziół

Uprawa współrzędna warzyw i ziół

Powyższą tabelkę opracowałam w oparciu o różne zestawienia dostępne w Internecie oraz książkach. Starałam się nie zawierać w nim niepotwierdzonych zestawień. Natomiast każdy może się pomylić – wobec tego jak znajdziecie jakiś błąd proszę, dajcie mi znać abym mogła szybko zestawienie poprawić 🙂

 

34 comments

[…] Możecie się tutaj też zastanowić, które rośliny chcecie posadzić razem a które osobno. W tym pomoże Wam ta tabelka: Uprawy współrzędne. […]

Ewa Siara-Sańpruch

czy do pomidorów mogę dosadzić kolendrę czy będą się gryźć?

Witam. Mam w ziarnach szałwię lekarska, malwe prawosławny, dziurawca, Rutę oraz hyzop lekarski, lawenda lekarska, melisa lekarska, bylica piołun.

Czy moge wszystkie je razem posadzić czy lepiej jakies osobno albo podzielić w grupy czy pary? Pozdrawiam, Lukasz

[…] która pomoże nam w leczeniu oparzeń, ran, otarć czy owrzodzeń. No i przy okazji sadzonki odstraszą część szkodników ? Ostatni z naszych bohaterów, oregano, może nam pomóc przy leczeniu objawów przeziębienia […]

W sekcji „Dyniowate” towarzyszem jest „Fasola” a złym towarzyszem „Ziemniak” natomiast w sekcji „Fasola” towarzyszem jest i „Dynia” i „Ziemniak”.
Czy to oznacza że należy uważnie czytać kolumnę „Towarzysz” ponieważ wśród „Towarzyszy” są wzajemnie nietolerujące się warzywa?
Nie do końca też rozumiem z czego wynika podział „Uprawa główna” i „Towarzysz”. To może sugerować że warzywa z „Uprawy głównej” rozwijają się kosztem „Towarzysza”. Czy tabelka z tylko dwoma kolumnami „Współpracownicy”, „Konkurenci” nie byłaby bardziej czytelna?

errata: dwiema kolumnami

Dokładnie tak jak piszesz – uprawa główna może (ale nie musi) rozwijać się kosztem towarzysza. Z kolei zły towarzysz to taki co może negatywnie wpłynąć na uprawę główną. Takie nazewnictwo przyjęło się w literaturze ogrodniczej i szczerze nie zastanawiałam się nawet nad zmianą.

Cześć Basiu! 🙂
Pytanko z serii „Pomóż niepewnemu Pierwszoroczniakowi”…: 😀
Otóż zakupiłam doniczki 6-litrowe na pomidorki i czy nie będzie im za ciasno w zestawieniu: Sadzonka pomidorka, aksamitka, ząbek czosnku i rzodkiewka-tak ze 3-4 ziarenka?

Będzie dobrze 🙂

Czy w jednej dużej donicy z kratką mogę wsadzić: pod kratką groszek pachnący, dookoła rzodkiewkę, w środku pietruszkę korzeniową (potrzebna głównie nać) i gdzieś jeszcze upchać szczypiorek? 🙂

Generalnie tak 🙂 Zastanawiałabym się tylko ze szczypiorkiem – bo on blisko ma do cebuli, a ta z kolei się z groszkiem nie lubi.

a z czym mogę posadzić rukolę ? pomidorem, ogórkiem, papryką ?

Rukolę w zasadzie ze wszystkim 🙂

Czy mogę w jednej doniczce posadzić bazylię, oregano i kolendrę? Zastanawiałam się jeszcze nad koperkiem…

Posadź bazylię z oregano, a kolendrę z koperkiem 🙂 tak będzie im najlepiej.

Czy mogę do osobnych doniczek powsadzać obok siebie pomidora i ogórka niby pisze że razem w jednej nie mogą być a czy w osobnych doniczkach obok siebie mogłyby być?

Jeśli będą miały osobne doniczki to mogą obok siebie stać 🙂

Basiu, a mogę posadzić marchew obok pietruszki korzeniowej?

Mariola teoretycznie powinno być im razem ok.

Basiu, proszę o poradę. Zaplanowałam swój ogródek do którego zasadze po 15 maja swoje pomidory i paprykę i oprócz tego jeszcze inne rzeczy. I mam pytanie, czy to jest dobre rozmieszczenie? http://foto-allegro.3-2-1.pl/ogrod.JPG i co mogę zasadzić w miejscu ??????

Odpisałam już w wiadomości prywatnej, ale tu też napiszę. Zaprojektowany jest ok 🙂 a w miejscu ??? może rosnąć np. sałata.

Cześć Basiu, mam już spore sadzonki ziól, inne wschodzą, inne dojdą do kolekcji, potrzebuję Twojej pomocy, jadę dziś po doniczki, itd czas na porządki, itd pozwolisz że wymienię z nazw, proszę doradź mi które mogę posadzić razem, nie wiem jak to sobie rozpisać, rozplanować. pytałam Cię już kiedyś, dziś mam już nieco inną wiedzę, mniej więcej dam radę, ale nie chciałabym roślinom krzywdy zrobić, rozmaryn, cząber, oregano, bazylia, lubczyk, trawa cytrynowa, koper,majeranek, mam jeszcze melisę i miętę i zastanawiam się czy je w dwie osobne doniczki czy razem .

Znajoma rolniczja mówiła że przy czosnku sałata nie wyrosnie tak jak powinna. Nie tylko zresztą sałata

[…] Tych sposobów szczerze sama nie testowałam a dodatkowo i na mięcie i na lawendzie zdarzyło mi się mszyce mieć. Czosnku i cebuli na pewno zasadzić nie zaszkodzi, natomiast niekoniecznie przy wszystkich innych roślinach. Informacje na ten temat znajdziecie tutaj: uprawa współrzędna warzyw i ziół. […]

A czy można przy truskawce posadzić sadzonkę pomidora??

Obawiam się, że truskawka mogłaby pomidora zagłuszyć…

Mam pytanie, jakiej wielkości powinny być donice(na szerokość i głębokość) i w jakiej odległości sadzić ze sobą pomidora i marchew, żeby dobrze urosły?

Pomidor wymaga minimum 5 litrów, a najlepiej więcej. Marchew posadzona razem z pomidorem wspomaga jego rozwój ale kosztem swojego. Więc jeśli chcemy mieć plony z marchwi a nie tylko pomidora to trzeba ją posadzić oddzielnie 🙂 A jeśli interesuje nas tylko pomidor to 10-15 cm odległości powinno wystarczyć.

[…] Przy planowaniu kompozycji możecie skorzystać z małej podpowiedzi na temat upraw współrzędnych czyli tego co z czym najlepiej rośnie […]

Ogrodnik ze mnie marny ale postanowiłam w tym roku posadzić pomidorki, truskawki i trochę ziół na balkonie więc tabelka co siebie lubi a co nie jak najbardziej przydatna 😉

czy można wsadzić razem do długiej doniczki miętę, bazylię i lubczyk.
Pozdrawiam.

Teoretycznie można, ale mięta i lubczyk są bardzo ekspansywne i najprawdopodobniej zduszą bazylię (a szczególnie mięta). Ja bym jednak radziła te zioła akurat posadzić osobno. Do tego bazylia jako jedyna z tej trójki jest jednoroczna, a miętę i lubczyk można spokojnie przezimować na balkonie.

Dzięki za to zestawienie, natchnęłaś mnie do solidniejszego zazielenienia balkonu. W tym roku nie tylko kwiaty ale ziółka i warzywka tylko jeszcze nie wiem jak ja się z tym pomieszcze:) hehe Pozdrawiam

Dziękuję. Zrobiłam już sobie mini-ściągę do swojego balkonowego ogródka. 🙂

Dodaj komentarz