Przesadzanie mięty

Na początku lipca przesadzałam 2 rodzaje mięty i melisę do większej doniczki. Dziś pokażę Wam jak to wyglądało i jak wyglądają roślinki po prawie 3 tygodniach od "operacji" :)

Na początku lipca przesadzałam 2 rodzaje mięty i melisę do większej doniczki. Dziś pokażę Wam jak to wyglądało i jak wyglądają roślinki po prawie 3 tygodniach od „operacji” 🙂

Jak widać na powyższym zdjęciu sadzonki już ledwo mieściły się w swojej doniczce 🙂 Przypomnę tylko, że 21 maja (1,5 miesiąca wcześniej) wyglądały tak:

Mięta rozrasta się bardzo szybko. Wręcz zachowuje się jak chwast i przytłacza inne rośliny. Doskonale nadaje się przez to do uprawy w doniczkach bo mamy wtedy nad nią kontrolę. Jeśli chcecie miętę w ogródku – też radziłabym wysadzić ją w donicy – chociaż szczerze mówiąc ona i tak się rozrośnie 🙂

Mięta ma dość rozbudowany system korzeniowy. Potrafi wypuścić gałązki pod ziemią i wypuścić sadzonkę pół metra dalej 🙂 Zobaczcie sami na poniższych zdjęciach:

Nawet nie próbowałam rozplątać tych korzeni 🙂 Na pewno bym je uszkodziła. Chociaż mięcie by to i tak nie zaszkodziło 🙂 może zrobię to na koniec sezonu aby posadzić każdą z nich w osobnej doniczce – zobaczymy.

W każdym razie, przesadziłam całą bryłę korzeniową do nowej doniczki i podsypałam wokół ziemią. Efekt końcowy prezentował się tak:

A po niecałych 3 tygodniach (zdjęcie z dzisiaj) zdążyły już się tak rozrosnąć:

Jak widać – mięta rośnie jak szalona 🙂 

Mięta bardzo lubi żeby ją podskubywać 😀 Listki do bezpośredniego użycia zawsze zbieramy z samych czubków – roślinka będzie dzięki temu się ładnie rozkrzewiać 🙂 A jak chcecie zrobić sobie sadzonki to utnijcie ok 5-10cio centymetrową gałązkę i włóżcie na kilka dni do wody. Mięta (i melisa) bardzo szybko ukorzenia się w wodzie. W ciągu tygodnia powinna już wypuścić korzonki. Kiedy te będą miały po ok 1-2 cm możecie je wsadzić do ziemi. Rozrasta się bardzo szybko 🙂 co z resztą widać na powyższych zdjęciach 🙂 W ten sposób można zrobić sadzonki dla rodziny i znajomych 🙂

8 comments

Czy mięta w doniczce w domu, rośnie cały rok? I czy moge ją podskubywac/podcinać/używać cały rok? Przez ile lat mozna używać ten sam krzaczek?
I te same pytania odnośnie melisy:).
Pozdrawiam

Moja mięta puściła gałązkę, która wychodzi spod ziemi. Ma ona około 40 cm i bardzo słabo rozwinięte listki. Moja mama zasugerowała,żeby końcówkę tego pędu wsadzić do ziemi w tej samej doniczce i wstedy pojawi się druga roślinka. Czy to prawda? Co zrobić aby nie uszkodzić roślinki?

Witaj, widzę że Twoja wiedza o opiece nad roślinami jest bardzo duża 🙂 Chciałabym więc zapytać Cię o opinię:
Kupiłam w sklepie ogrodniczym 3 zioła w doniczce – miętę (na razie niedużą), rozmaryn (średni, ale ładnie rozkrzaczony) i szałwię (olbrzymią, bo niestety innej nie znalazłam).

Moje zamierzenie było takie, by rozmaryn i szałwię wsadzić razem do skrzyneczki i postawić w osłoniętym, słonecznym miejscu balkonu, a miętę, do osobnej doniczki i postawić na podłodze przy balustradzie, obok kwiatów.
Ponieważ jednak szałwia okazała się tak ogromna, że zakrywa prawie całą skrzyneczkę, nie wiem czy nie wsadzić rozmarynu z miętą (mięta zostanie w małej doniczce:)), a szałwię osobno – ale musiałaby stać w nieosłoniętym miejscu gdzie deszcz może ją nieźle zmoczyć, a do tego za kilka miesięcy będzie tam mniej światła bo wokół wspinają się groszki pachnące 🙂

czy mogę w takim razie wyjąć szałwię z doniczki i podzielić ją na 2 a nawet 3 części i wsadzić do osobnych doniczek? Mogłabym jedną część wsadzić z rozmarynem do skrzyneczki a pozostałe trzymać w domu, lub oddać. Czy taki zabieg jej nie zaszkodzi? czytałam, że latem nie należy dzielić bylin, a tu już prawie czerwiec.

będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo przeszukuję internet już od jakiegoś czasu w poszukiwaniu odpowiedzi, a roślinki gniotą się w ciasnych doniczkach i czekają 🙂
pozdrawiam

Absolutnie nie sadź mięty z rozmarynem – te dwie rośliny mają kompletnie inne wymagania. Rozmaryn lubi słońce i bardzo delikatne podlewanie, a mięta półcień i wilgoć 🙂 Natomiast szałwię spokojnie możesz podzielić na kilka sadzonek, właśnie za pomocą podziału bryły korzeniowej – nic jej nie będzie 🙂

Mam kilka lat miętę na balkonie w doniczce. W tym roku jeszcze nie wyszła. Czekam cierpliwie. Zaczęłam się zastanawiać czy może nie przesadzić jej do nowej ziemi? Kiedy to najlepiej zrobić?
Pozdrawiam i gratuluję ciekawego bloga 🙂

Możesz już teraz przesadzać i wymieniać ziemię! Na pewno jej nie zaszkodzi 🙂

Dostałam miętę od koleżanki z ogrodka. Moja mięta się tak nie rozrasta:( nie wiem czemu. Puszcza nowe pąki z ziemi ale potem są takie długie badyle i listki są takie marne:( nie wiem co mam z nią robić. Prośba o pomoc.

Podejrzewam, że te „badyle” o których mówisz to takie pędy co widać u mnie na zdjęciu z lewej strony tutaj -> mięta . To normalne, nie ma się czym martwić 🙂 postaraj się upychać te pędy do doniczki, tak zawijając w kółko i przysypać je lekko ziemią żeby nie wyskoczyły 😉 one zaczną się ukorzeniać i z nich będą wyrastać sadzonki w górę 🙂 potem po prostu uszczykuj listki z samej góry i mięta będzie się ładnie rozkrzewiać. Ewentualnie możesz jeszcze pociąć ten pęd co wyrasta na ok. 10 cm kawałki i wsadzić je do wody – jak się ukorzenią to przesadzić do doniczek z ziemią (albo dodać do tej sadzonki co już masz) i będziesz miała świeże roślinki 🙂 Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz