Kalendarz biodynamiczny (nie tylko) na marzec 2015

Chyba najważniejszy kalendarz biodynamiczny w całym sezonie - marcowy! Ale dziś to nie wszystko. Przygotowałam specjalnie dla Was rozpiskę na cały rok 2015!

Chyba najważniejszy kalendarz biodynamiczny w całym sezonie – marcowy! Ale dziś to nie wszystko. Przygotowałam specjalnie dla Was rozpiskę na cały rok 2015!

Dla przypomnienia, więcej informacji o tym czym jest kalendarz biodynamiczny znajdziecie tu: kalendarz biodynamiczny.

kalendarz-biodynamiczny-marzec-2015

Oprócz powyższego zapraszam Was do pobrania kalendarza biodynamicznego na cały rok 2015!

kalendarz-biodynamiczny-2015-okladka

Przygotowanie powyższego wymagało ode mnie nie lada wysiłku. Postanowiłam sama znaleźć rozkład położenia księżyca względem gwiazdozbiorów dla naszej strefy czasowej – i uwierzcie, nie było to łatwe 😉 Okazało się że nawet kalendarze dodawane do niektórych magazynów ogrodniczych mają podane złe daty. Mam nadzieję, że udało mi się wszystko dokładnie spisać i przeanalizować, jednak gdybyście znaleźli jakieś błędy – dajcie koniecznie znać.

Udanego siania! 🙂

11 comments

Niezbytnio rozumiem te godziny 🙂 jeżeli jest 20 marca listek strzałeczka godzina (11.28) i owoc to co to oznacza? Że do 11.28 najlepiej sadzić roślinki którego plonem ma być liść, a potem od 11.28 roślinki, którego plonem ma być owoc? 🙂

Zosiu dokładnie tak 🙂

Basiu, bazując na Twoim kalendarzu dzis wysiałem do mini-szklarenki roszponkę i pietruszkę naciową. Zgodnie z Twoimi radami podłoże wilgotne i nasionka posypane 🙂 Czy do czasu wykiełkowania podlewać? Zraszaczem czy do podstawki? Dzięki!

Najlepiej do podstawki 🙂

Jesteś niesamowita! A co oznaczają kolorki na poszczególnych dniach – zielony, ciemny zielony oraz czerwony?

Zielony to dni szczególnie korzystne dla prac w ogrodzie. A na ciemniejsze kolory jest zaznaczona po prostu niedziela 😉

Też stosuję, zwłaszcza że taki kalendarz ma naukowe potwierdzenie 🙂 Od lat! Ale mój odbiega od tego, który przedstawiłaś 🙁 Np. w dni nowiu i pełni należy powstrzymać się od jakichkolwiek prac ogrodniczych (i nie tylko, bo np. kiszenia warzyw nie polecam w dzień pełni/nowiu, dzień po i dzień przed). Poza tym w kalendarzu, który stosuję, są dni liścia, owocu, korzenia i uprawy (dni kwiatu i owocu to to samo). Ten ostatni okres – przed nowiem, ze względu na ruch płynów na Ziemi i w roślinach w wyniku oddziaływania Księżyca na Ziemię.

Z tym nowiem i pełnią to racja. Natomiast pierwszy raz się spotykam z tym, że dni kwiatu i owocu są tożsame i występują dni uprawy. Czy byłabyś tak uprzejma żeby mi podesłać zdjęcia tego kalendarza? Jestem bardzo ciekawa!

Będę go mieśw rękach za tydzień, to podeślę zdjęcie kalendarza na marzec. Ten, z którego korzystam przypomina nieco kalendarz, który proponuje W. Czuksanow w wswoim poradniku.

Dzięki! Tak gwoli uściślenia – jeśli w poniedziałek 2 marca dobra pora dla roślin owocujących jest od 00:34, mówimy o godzinie po północy między niedzielą a poniedziałkiem? Pytam, bo chcę siać pomidory w poniedziałek, i nie wiem, czy się nie wstrzymać do wtorku 🙂

Jest dokładnie tak jak napisałaś 🙂

Dodaj komentarz