Chyba najważniejszy kalendarz biodynamiczny w całym sezonie – marcowy! Ale dziś to nie wszystko. Przygotowałam specjalnie dla Was rozpiskę na cały rok 2015!
Dla przypomnienia, więcej informacji o tym czym jest kalendarz biodynamiczny znajdziecie tu: kalendarz biodynamiczny.
Oprócz powyższego zapraszam Was do pobrania kalendarza biodynamicznego na cały rok 2015!
Przygotowanie powyższego wymagało ode mnie nie lada wysiłku. Postanowiłam sama znaleźć rozkład położenia księżyca względem gwiazdozbiorów dla naszej strefy czasowej – i uwierzcie, nie było to łatwe 😉 Okazało się że nawet kalendarze dodawane do niektórych magazynów ogrodniczych mają podane złe daty. Mam nadzieję, że udało mi się wszystko dokładnie spisać i przeanalizować, jednak gdybyście znaleźli jakieś błędy – dajcie koniecznie znać.
Udanego siania! 🙂
Niezbytnio rozumiem te godziny 🙂 jeżeli jest 20 marca listek strzałeczka godzina (11.28) i owoc to co to oznacza? Że do 11.28 najlepiej sadzić roślinki którego plonem ma być liść, a potem od 11.28 roślinki, którego plonem ma być owoc? 🙂
Zosiu dokładnie tak 🙂
Basiu, bazując na Twoim kalendarzu dzis wysiałem do mini-szklarenki roszponkę i pietruszkę naciową. Zgodnie z Twoimi radami podłoże wilgotne i nasionka posypane 🙂 Czy do czasu wykiełkowania podlewać? Zraszaczem czy do podstawki? Dzięki!
Najlepiej do podstawki 🙂
Jesteś niesamowita! A co oznaczają kolorki na poszczególnych dniach – zielony, ciemny zielony oraz czerwony?
Zielony to dni szczególnie korzystne dla prac w ogrodzie. A na ciemniejsze kolory jest zaznaczona po prostu niedziela 😉
Też stosuję, zwłaszcza że taki kalendarz ma naukowe potwierdzenie 🙂 Od lat! Ale mój odbiega od tego, który przedstawiłaś 🙁 Np. w dni nowiu i pełni należy powstrzymać się od jakichkolwiek prac ogrodniczych (i nie tylko, bo np. kiszenia warzyw nie polecam w dzień pełni/nowiu, dzień po i dzień przed). Poza tym w kalendarzu, który stosuję, są dni liścia, owocu, korzenia i uprawy (dni kwiatu i owocu to to samo). Ten ostatni okres – przed nowiem, ze względu na ruch płynów na Ziemi i w roślinach w wyniku oddziaływania Księżyca na Ziemię.
Z tym nowiem i pełnią to racja. Natomiast pierwszy raz się spotykam z tym, że dni kwiatu i owocu są tożsame i występują dni uprawy. Czy byłabyś tak uprzejma żeby mi podesłać zdjęcia tego kalendarza? Jestem bardzo ciekawa!
Będę go mieśw rękach za tydzień, to podeślę zdjęcie kalendarza na marzec. Ten, z którego korzystam przypomina nieco kalendarz, który proponuje W. Czuksanow w wswoim poradniku.
Dzięki! Tak gwoli uściślenia – jeśli w poniedziałek 2 marca dobra pora dla roślin owocujących jest od 00:34, mówimy o godzinie po północy między niedzielą a poniedziałkiem? Pytam, bo chcę siać pomidory w poniedziałek, i nie wiem, czy się nie wstrzymać do wtorku 🙂
Jest dokładnie tak jak napisałaś 🙂