Rzodkiewki doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach na słonecznym parapecie lub na balkonie. Najlepiej jest je posadzić razem z innymi warzywami, np. sałatą, pomidorami, cebulą, fasolą czy groszkiem.
Rzodkiewki dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Przy czym należy pamiętać, że w zbyt dużym słońcu nastąpi przerost i zdrewnienie korzenia (który chcemy zjeść), a w zbyt zacienionym stanowisku nastąpi przerost liści kosztem okazałości korzenia. Dlatego tak dobrze jest sadzić rzodkiewkę w towarzystwie innych warzyw, które w zbyt słoneczne dni zapewnią jej odpowiedni cień.
Jeśli chodzi o podłoże to najlepsza będzie przepuszczalna, piaszczysta ziemia. Pamiętajmy również o warstwie drenażu, aby nie zalewać korzeni. Pojemnik do uprawy rzodkiewki nie może być zbyt płytki – zależy nam przecież głównie na części podziemnej. Wysokość takiego pojemnika musi wynosić min. 10 cm. Rzodkiewek nie sadzimy również zbyt gęsto, aby miały odpowiednią ilość miejsca na wykształcenie smacznych korzeni. Optymalna odległość to ok 5-10 cm.
Nasiona siejemy bezpośrednio do pojemników, nie ma potrzeby robienia rozsady. Większość gatunków rzodkiewek rośnie dość szybko. Od momentu siewu do zbioru mija zazwyczaj ok. 30-40 dni. Aby zapewnić sobie świeżą „dostawę” rzodkiewek przez cały rok, możemy ponawiać siew co ok. 2 tygodnie. Siejemy dość płytko, na głębokość ok 1cm.
Rzodkiewki nie wymagają nawożenia. Jednak jeśli chcemy użyć nawozu do nich, lub do roślin które rosną w tej samej doniczce należy uważać na ilość azotu w użytym nawozie. Zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka w glebie może spowodować drewnienie korzeni.
Podlewamy co 2-3 dni, w cieplejsze dni częściej. Gdy rzodkiewki mają zbyt sucho – przestają rosnąć, za to w zbyt wilgotnym podłożu ich korzenie mogą gnić i chorować.
Kiedy rzodkiewka wejdzie w okres tworzenia jadalnej bulwy, można pozbawić ją paru liści. Należy jednak uważać by nie ogołocić jej za bardzo, gdyż zamiast na tworzeniu smacznego korzenia skupi się na odbudowie liści.
Jeśli Wasze rzodkiewki zbyt mocno „pójdą w liście” – nic straconego! Te również są pyszne i wartościowe. Będą stanowiły świetny dodatek do kanapek czy sałatek. Można też na ich bazie przygotować przepyszne pesto 🙂
Hej, wysiałam kilka dni temu rzodkiewkę ale nie byłam pewna, czy wystawić ją od razu na balkon, bo temperatura w nocy dochodziła do nawet – 6, teraz mam problem, bo w mieszkaniu zaczęła już wschodzić. Czy nie zaszkodzę jej wynosząc ją teraz? Taka sama sytuacja jest z groszkiem jadalnym…
Zdecydowanie trzeba jedno i drugie wynieść na zewnątrz 🙂
Witam. Żeby zapewnić ciągłość zbiorów wysiewamy co ok. 2 tygodnie. To jest dla mnie jasne:-) ale czy wysiewamy w te same miejsca co 2 tygodnie wczesniej??
Miejsce niestety musi być inne.
Moja rzodkiewka na balkonie nie chce wykształcić korzenia. Co może być przyczyną?
Liście są piękne a korzenia całkiem brak.
Dodam, że w kwietniu siałem do gruntu i już ją jem i pięknie wyrosła. Ta z doniczki na balkonie ma około 3 tygodni i żadnych oznak przyrostu korzenia.
Tam pisze, zasadze 18.03
Jak na to patrzę jest 18.03 :’D
Hej 🙂 Piszesz o tym, że rzodkiewkę dobrze jest posadzić z innymi warzywami, czytałam już Twój wpis u uprawach współrzędnych i chciałabym moje roślinki łączyć w grupki 🙂 Mam zatem pytanie, skoro rzodkiewki siejemy do stosunkowo głębokich doniczek docelowych to kiedy łączymy je z resztą? 18.03 mam zamiar siać pomidory i liściaste, wtedy co rzodkiewkę cebulkę siedmiolatkę, ale wszystkie te nasionka chciałam sadzić początkowo do wielodoniczek a dopiero w późniejszym etapie rozsadzać do większych pojemników. Czy w takim razie w doniczkach z rzodkiewkami zostawić miejsca na przyszłe uprawy czy jednak sadzić od razu wszystko razem? I czy rzodkiewkę mogę posadzić z niejadalnym groszkiem pachnącym?
I już naprawdę ostatnie pytanie 🙂 Zakupiłam mini szklarenkę, taką jak pokazywałaś w jednym z wpisów. Póki co trzymać ją będę przy oknie, z czasem jak temperatura pozwoli wyniosą na balkon. Czy W takiej zamkniętej szklarence moje nasionka też powinnam nakrywać folią bądź pokrywką i wietrzyć czy sama szklarnia już powinna wystarczyć? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 pozdrawiam
Rzodkiewkę możesz siać od razu 🙂 A potem dosiewać ją w miarę potrzeby. Z groszkiem pachnącym mimo wszystko bym jej nie siała…
W szklarence nakrywałabym dodatkowo nasiona – podnosisz przez to temperaturę w doniczce i przyspieszasz proces kiełkowania 🙂
ja mam tylko godzine slonca dziennie na balkonie a później sam cien i niema to ruznicy rzodkiewka rosnie jak szalona takie ma grube korzenie i sieje co 2 cm w zupelnosci wystarczy a nie 5 cm to chyba na polu
1) Czy do wymieszania z ziemią nadaje się piasek do piaskownicy? Taki który można kupić w sklepie?
2) Czy dobrze zrozumiałam czytając komentarze, że liście rzodkiewki nadają się do jedzenia? To dla mnie zupełna nowość, zawsze lądowały w koszu;)
1) tak
2) tak 🙂
Emilio, ja robię z lisci przepyszne pesto! Miksuje na papke z czosnkiem, nasionami slonecznika lub orzechami włoskimi, olejem lub oliwą, sola i pieprzem. Pakuje do sloiczka i ze dwa tygodnie w lodowce postoi – jak wytrzymamy i nie zjemy. Wcinam i z makaronem z ostrym serem i smaruję nim chleb. Chińczycy od dawna stosują liście rzodkiewki w terapii antyrakowej!
Olga super przepis! Dzięki! 🙂
W jednym roku posiałem do ziemi w skrzynce i wyrosły mi długie badyle z nasionkami bez korzonków. W następnym roku wyrzuciłem te nasionka do piasku i wyrosły duże korzonki. Być może to tak rośnie na zmianę 🙂
Witam ? Mam takie pytanie, posialam rzodkiewke w dość małej doniczce (był to taki zestaw doniczka+ ziemia + nasiona do postawienia na balkonie). Rzodkiewka pięknie zaczęła rosnąć i zgodnie z instrukcja, doszłam do momentu w której muszę ja przesadzić do większej donicy. Jak to zrobić aby niczego nie uszkodzić? Czy każda roślinkę wyciągnąć z ziemi i przełożyć do nowej donicy z nowa ziemia czy połączyć nowa ziemie z ta stara razem z rzodkiewka? Jestem totalnym laikiem w tych sprawach ?
Rzodkiewki z reguły sadzi się od razu w miejsce docelowe, nie wymagają one pikowania. Ale teraz pewnie masz je tam bardzo gęsto… Po prostu trzeba je delikatnie porozdzielać i poprzesadzać w odległościach min. 5cm od siebie. Nawet jak lekko oberwiesz korzonki to nic im się nie stanie – a co będzie nie do uratowania to od razu na kanapkę! 🙂
Witam, mam pytanie. Około 7-10 dni temu posiałam rzodkiew do doniczki (wiem że to trochę późno). Szybko wypuściły liście. Dziś chciałam je poprzerywać gdyż za gęsto je posiałam i widzę że na liścieniach pojawiły się jaśniejsze „grudki” na górnej stronie liścia, po dolnej stronie są jakby nacięcia. Liście właściwe wydają się normalne, nieuszkodzone. Boję się że to jakaś choroba, może pasożyt? Co teraz?
Pozdrawiam
Magda
Jeśli to tylko na liścieniach to ja bym je pousuwała i zostawiła roślinę, niech rośnie. Ale obserwuj czy zmiany nie pojawią się na liściach właściwych też…
Pani Basiu, dziękuję za Pani pracę nad tym fantastycznym blogiem. Z sukcesem skorzystałem z wielu różnych porad 🙂
Dziękuję za miłe słowa! 🙂
Witaj,
mam pytanie.
Posiałam rzodkiewki i już wyrosły mi piękne, duże liście, z tym, że one są posiane baardzo gęsto i nie wiem co mam teraz zrobić.. Jest jakaś rada? Bo domyślam się, że w tym momencie nie mam co liczyć na to, że wykształcą korzeń?
Trzeba je poprzerywać żeby zostawić im odstępy ok 5cm między sadzonkami. A liście zjeść na kanapce albo w sałatce 🙂
Basiu, co powinnam zrobić i jaki gatunek rzodkiewki wybrać, żeby rozrosły mi się liście a nie korzeń? (liście rzodkiewki to przysmak mojego żółwia, dlatego zależy mi na osiągnięciu „odwrotnego” efektu :))
Dorota zobacz tutaj: rzodkiewka na balkonie. To nie zależy od odmiany a od nasłonecznienia. Im więcej cienia tym większe liście 😉
prosze posiac ja gesto w slonecznym miejscu i regularnie obrywac liscie, moja rzodkiewka rosnie bardzo wysoko – z nasion dlugokorzenych, ma piekne duze liscie, jest w najbardziej naslonecznionym miejscu. – moim celem bylo wychodowanie rzodkieki jadalne dla rodziny – zarowno kozenie jak i liscie niestety experyment nie wyszedl bulwy jadalne sie nie wytwozyly. Ale nie nazekam- bo liscie posiadaja wiecej witamin co bulwy – wiec spozywamy ja do kanapek. Rzodkiewka jest siana w 2 doniczkach dlugich ok 1m dlugosic bez miesznia z inymi wazywami. Mam nadzieje ze moj wypadek co pomoze. Obecnie kieruje sie na nastepny wysiew- jedna doniczke na uprawe tylko lisci, czyli tak jak wyzej druga zamierzam wymieszac z salata, i w duzych odstepach mam nadzieje ze tym razem bulwy sie wytorza. Zyczcie mi powodzenia.
Witam,
posiałam dużo nasion m.in. rzodkiewki zbyt blisko siebie. Teraz, kiedy pięknie kiełkują powinnam pewnie te najmniejsze powyrywać, ale oczywiście bardzo mi ich szkoda :)… z drugiej strony nie chcę ich rozsadzać w inne pojemniczki, bo mam ich zbyt dużo na moje potrzeby. Zastanawiam się czy takie kiełkujące roślinki można zjeść? Czytałam, że z rukolą można tak postąpić. Zastanawiam się czy z pozostałymi ziołami i warzywami (oprócz rzodkiewki mam jeszcze marchewkę, pietruszkę, sałatę, pora, tymianek, sząłwię i inne) również? Wiem, że można specjalnie hodować kiełki, ale w sklepie widziałam nasiona specjalnie pod taką hodowlę i zastanawiam się czy kiełki z takich zwykłych nasion (przeznaczonych pod uprawę warzyw) również można (z pożytkiem dla zdrowia) spożywać? I czy wszystkich na pewno warzyw i ziół? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź 🙂
Rzodkiewki i sałaty (w tym rukole, roszponki i inne) spokojnie możesz tak zjadać 🙂 To samo tyczy się wszystkiego co zjadamy razem z łodygą, w tym wszelkie zioła i natki (pietruszki np.). Marchewkę i pora bym jednak wyrzuciła 🙂
Fantastyczny blog. Pozdrawiam, Bart.
Witam,
Chciałbym posadzić rzodkiewkę u siebie w mieszkaniu, jednak jest ono nieco niefortunnie położone pod względem dostępu do światła słonecznego. Czy jest możliwość poprawienia sytuacji lampą HPS lub MH? Jeśli tak, to którą?
hej, chcę posiać rzodkiewki z rukolą i roszponką w skrzynce. po 1 nasionku wrzucać rzodkiewki? czy mogę więcej, żeby był pęczek? Piszesz, by nie za gęsto, stąd pytanie… 😉
Rzodkiewki nie siej gęściej niż co jakieś 3-5 cm bo nie będzie miała miejsca aby wykształcić korzeń 🙂
Witam, moja rzodkiewka bardzo szybko wyszla, ale po 2 tygodniach wiekszosc listkow zzolkla, nie wiem dlaczego. Wyglada to tak, ze co druga rosnie, a co druga padla totalnie i musialm usunac 3 cm zeschle rzodkiewki. Co moglo byc nie tak?
Może za ciepło? Większość odmian rzodkiewek nadaje się na wiosnę i późne lato / wczesną jesień. W wysokich temperaturach mogą po prostu nie urosnąć.
witam serdecznie! mam pytanie odnośnie ziemi (pytam jako laik): „przepuszczalna, piaszczysta” – czyli uniwersalna czy jakaś specjalna? o jaką mam dokładnie zapytać w sklepie ogrodniczym? dziękuję i pozdrawiam Beata
Witaj Beato 🙂
Mam na myśli ziemię, która w składzie ma też piasek (nie wszystkie go posiadają). Możesz też zakupić osobno mieszankę torfową i paczkę piasku rzecznego i na doniczkę ziemi torfowej dać garść piasku i to razem wymieszać – ja tak robię w tym roku i chyba przy takiej metodzie zostanę 🙂
W ziemi, ktora kupiłam jest 3%, podejrzewam ze to za malo?
3% będzie w sam raz 🙂